What is now proved was once only imagined. William Blake

Four Brothers rozhovor

19. března 2009 v 20:01 | MG |  FOUR BROTHERS (Čtyři bratři)
Bratři Mercerovi jsou drsní hoši, kteří vědí, jak to chodí na ulici," říká Mark Wahlberg, hvězda nového filmu režiséra Johna Singletona Čtyři bratři. "Kdyby nebylo jejich nevlastní matky, už by byli pravděpodobně dávno mrtví nebo seděli za mřížemi. Jejich cesty se v dospělosti rozešly, ale všichni si uvědomují, jak pozitivní dopad měla na jejich životy. A má postava, Bobby, cítí tak trochu povinnost spojit se dohromady s ostatními bratry a pomstít její smrt."
"I ve společenstvích, kde lidé nerespektují zákon, existuje určitý kodex - soubor pravidel, kterými se řídí. I zde musí lidé řešit bezpráví," říká režisér John Singleton, který byl za svůj debut Děti ulice nominován na dva Oscary. "V našem filmu šel každý z bratří Mercerových svou vlastní cestou, ale všichni se znovu sešli, aby vyřešili nespravedlivou smrt své matky. Spojuje je právě onen mravní kodex, který jim vštípila."


"Bratry Mercerovy - dva bělochy a dva černochy - spojuje právě jejich adoptivní matka. Když ji ztratí a přijdou tím o ženu, která se snažila v životě konat dobro a jako jediná na celém světě v ně věřila, rozhodnou se její vraždu pomstít," říká producent Lorenzo di Bonaventura. "To, že má tento nekompromisní akční snímek hluboce emocionální podstatu, považuji za nejdůležitější."
"Evelyn Mercer byla tím, co je drželo pohromadě," pokračuje di Bonaventura. "Jsou bratry jen díky ní. Jen díky ní mají rodinu. Nyní se musejí racionálně rozhodnout, jak přesně svou matku pomstí."
"Nic tak hrozného se v naší rodině nikdy nestalo," říká Walhberg. "Hodně jsem o tom přemýšlel - jak bych reagoval, jak bych se s tím vypořádal. Myslím, že člověk, který nic podobného nezažil, může snáze říci, že by dokázal odpustit a zapomenout."
Pomsta všechny bratry sblíží. "Vždycky jsem si říkal, že ani jeden z nich není nijak zvlášť nadšen z toho, že má tyhle sourozence. Teprve když přijde tragédie v podobě smrti jejich matky a jejich emoce se projeví naplno, uvědomí si, jak moc jim na ostatních záleží," říká Singleton.
Podle Andrého Benjamina se v průběhu natáčení stali vzájmeně bližšími i herci. "Poté, co jsme spolu strávili nějakou dobu a lépe se poznali, jsme do svých rolí vpadli poměrně bez problémů," říká Benjamin, který v tomto snímku hraje svou první hlavní roli. "Nemuseli jsme se ani nijak zvlášť snažit - cítili jsme se v těch rolích v podstatě přirozeně. Ve skutečnosti jsem jedináček, takže nevím, jaké to je, ale Mark pro nás byl opravdu jako starší bratr."
"Když lidé vidí billboard na tenhle film," říká představitel Angela Mercera Tyrese Gibson, "řeknou si: "'Jak to můžou být bratři, když jsou dva z nich běloši a dva černoši?' Bratr ale není pokaždé člověk, který má stejnou barvu pleti, dokonci nemusí být ani z jedné krve. Jsme bratři - sami uvidíte, jaká mezi námi funguje chemie. A to nám nikdo vzít nemůže."
Singleton říká, že jej ihned zaujalo, na kolika různých úrovních scénář funguje. "Přišlo mi hodně zajímavé, že to nebyl snímek nějakého konkrétního žánru, nýbrž film, založený na postavách, který obsahuje akci i drama," říká režisér.
Singleton je nejen režisérem kritiky ceněného filmu Děti ulice a mezinárodních hitů Drsnej Shaft a Rychle a zběsile 2, ale také filmařem, který drží prst na tepu doby a má přehled o vycházejících filmařských hvězdách. Nedávno se zhostil úlohy producenta u nezávislého filmu Hustle& Flow. Ve Čtyřech bratrech přenesl stejný smysl pro vyprávění a stylovou vizi do filmu, který překračuje hranice žánrů.
"Myslím, že John je ten správný člověk, který dokáže v tomto příběhu vybalancovat emoce, humor a akci. Sám tenhle svět dobře zná," říká Wahlberg.
"John přináší do svých filmů pocit reality i lidskosti," navazuje producent di Bonaventura. "Vždycky mě motivovaly filmy ze 70. let - bylo to období, kdy spousta filmů nastavovala zrcadlo společnosti a měla co říct k tomu, kdo jsme a kam směřujeme. To považuji za velmi cenné a sám jsem se vždycky snažil pracovat na filmech, které na to nezapomínají. A John to dokáže - umí dělat současné filmy, které promlouvají k publiku stejným způsobem jako filmy ze 70. let. Je v nich skutečnost - z jejich postav a příběhů vyzařuje osobní zkušenost. John nám to servíruje mistrovským způsobem."
Kromě poutavého scénáře Singletona k filmu přilákala také možnost spolupráce s Markem Wahlbergem. "Když se vám podaří najít dobrý scénář, vaše další rozhodování se týká obsazení. Možnost spolupracovat s Markem mě opravdu potěšila. Známe se už několik let a vždycky jsme se domlouvali, že musíme někdy v budoucnu natočit společný film," říká Singleton.
Marka Wahlberga, který ztvárnil nejstaršího ze čtyřech bratrů, Bobbyho Mercera, na plátně doplňují Tyrese Gibson v roli Angela Mercera, André Benjamin jako Jeremiah Mercer a Garrett Hedlund jako Jack Mercer. Společně působí velmi dominantním dojmem. Každá z postav nicméně musela být svým způsobem unikátní. "Mark je velmi elegantní a všestranný herec, který své postavy hraje tělem i duší. Bobby Mercer je drsný, praktický člověk, který velmi dobře ví, jak to na ulici chodí. Nenechá se tak snadno přesvědčit důvody, ale má určitý vnitřní morální kompas, který potřebuje každý hrdina - a tím je smysl pro spravedlnost. Mark své postavě vdechl život a hraje ji vášnivě, upřímně a energicky," říká di Bonaventura. "André je tichý a citlivý, což se náramně hodilo pro roli Jeremiaha, který se z nich drží nejvíce při zemi. A Garrett přináší do své role Jacka spoustu náboje, sex-appealu, ale i hravosti."
Charismatického darebáka Angela ztělesnil Tyrese Gibson. "Nenapadal mě nikdo lepší, kdy by mohl Angela zahrát," říká Singleton. "Tyrese má velké osobní kouzlo - může ve filmu udělat spoustu šílených věcí, ale lidé jej budou mít i přesto rádi. Je to velmi zábavný člověk, na plátně i mimo něj. Kdykoliv natáčíme něco společně, je to dobrodružství."
O bratrech
Filmaři se při hledání vhodných představitelů snažili nic neuspěchat. "Snažili jsme se nezaujatě posoudit, kdo se do těch rolí hodil a kdo nikoliv," říká di Bonaventura. "Vždycky bylo nutné přemýšlet o celé čtveřici, nikoliv jen o jedné postavě - proto jsme museli vyřadit z výběru některé herce, kteří byli skvělí samostatně, ale nehodili se do kolektivu. Na hercích, které jsme nakonec vybrali, je kromě jejich přirozeného talentu a kreativity skvělé také to, že když je vidíte pohromadě, vypadají opravdu jako kdyby patřili k sobě."
Postava Bobbyho Mercera je jeho představiteli Marku Wahlbergovi v mnoha ohledech velmi blízká. "Vyrostl jsem ve velmi chudé čtvrti, byl jsem nejmladším z devíti dětí a neustále jsem byl obklopen rodinou, převážně svými bratry," říká herec. "Tohle mi domov hodně připomnělo. Je to jako vrátit se zpět v čase, pouze s tím rozdílem, že nyní jsem z bratrů nejstarší, což je bomba - teď tomu velím, určuji pravidla a můžu je všechny fackovat!"
"Na Markovi je skvělé, že je to opravdu herec z ulice. Připomíná mi herce z počátků Hollywoodu, kteří byli před svým vpádem do filmového průmyslu boxery nebo zápasníky," říká Singleton. "Mark to měl v minulosti docela těžké a tohle je role, v níž může těchto životních zkušeností využít."
"Bobby a já jsme z nich nejšílenější," říká Tyrese Gibson, který ztvárnil Angela Mercera. "Angel má alespoň trochu rozumu, ale Bobby je prostě šílený. Vůbec nepřemýšlí o tom, jaké mohou mít jeho činy důsledky."
Představitel Angela André Benjamin přiznává, že ačkoliv se mu scénář líbil, s přijetím své dosud největší role chvíli otálel. Při internetovém nákupu hudebních CD však shodou okolností narazil na album skupiny The Brothers Four - nikdy předtím o ní sice neslyšel, ale tuto náhodu považoval za znamení, že by svou velkou hereckou šanci neměl nechat uniknout.
"Na Jeremiahovi se mi líbí, že to není přímočará postava - má více vrstev," vysvětluje Benjamin. "Vyrostl se svými šílenými bratry, které živí ulice. Jeremiah ale zestárnul, usadil se a založil rodinu. Je z nich nejzodpovědnější. Zároveň se ale v některých chvílích projevuje jeho výbušná povaha."
"S Andrém se známe už přes deset let. Vždycky se zajímal o herectví," říká Singleton. "A kamera jej má moc ráda. Je to dobře, protože se tomuto řemeslu opravdu svědomitě učí a má jej velice rád."
Garret Hedlund si zahrál Jacka Mercera, nejmladšího ze čtyřech bratrů. "Je to skvělý mladý herec," říká Singleton. "Někdy mi připadá, že snad ani neumí pokazit záběr."
"Jako nejmladší bratr si Jack musel vytrpět spoustu provokací a popichování ze strany svých starších sourozenců, proto se přestěhoval do New Yorku, kde se snaží prorazit jako rocker," vysvětluje Hedlund. "Tihle čtyři jsou ale bratry z přesvědčení, nikoliv biologicky. A Jack je jedním z nich a je této 'rodině' oddaný."
"Líbí se mi, že je Jack mezi svými bratry tak trochu vyděděnec - jako nejmladší sourozenec v mé skutečné rodině vím, že to tak někdy bývá," dodává Hedlund. "Neznamená to však, že vás sourozenci nemají rádi - ve skutečnosti je to možná důkaz ještě větší lásky. Ale toho popichování je docela hodně - zejména ze strany Bobbyho - a občas je docela nemilosrdné."

O vedlejších rolích

Ve vedlejších rolích filmu Čtyři bratři se objevuje spousta uznávaných herců i vycházejících hvězd, které doplňují čtyři hlavní představitele.
Terence Howard, který se stal známým díky hitu festivalu Sundance, snímku Hustle& Flow v produkci Johna Singletona, se zhostil role nadporučíka Greena - kamaráda bratrů z dětství, který začal pracovat v policejních složkách. "Green trávil s Mercerovými spoustu času," říká Howard. "Hrával s nimi hokej. Jejich životy se pouze vydaly poněkud odlišnými směry."
Přestože jsou bratři odhodláni vzít spravedlnost do vlastních rukou, Green je s nimi stále hluboce spřízněn. "Green si uvědomuje, že se snaží pomstít ženu, která byla zcela nevinná, že jsou odhodláni bojovat za spravedlnost," říká Howard. "Je to jediná žena na celém světě, která jim umožnila pocítit lásku, a teď jim ji někdo vzal. Green vidí, že se bez ní vrátili do stádia, kdy marně zoufale nějaké emocionální porozumění, ale nevědí, jak jej vyjádřit."
Herečka Sofia Vergara hraje Angelovu přítelkyni Sofi, která se s ním neustále rozchází a znovu dává dohromady. Když se pak Angel v souvislosti se smrtí své matky vrátí do města, nabere jejich vztah takové obrátky, jaké ani jeden z nich nepředpokládal. "Angel měl své vztahy se ženami vždycky pod kontrolou a Sofi není výjimkou," říká Vergara. "Nicméně je miluje a nyní si uvědomil, že je to přesně ta žena, s níž by chtěl strávit zbytek života."
"Sofi je velmi vášnivá žena - šílená a plná energie," říká Vergara. "Je do Angela bláznivě zamilovaná a nebojí se snahy získat to, co chce - nebojí se žádného z těch čtyřech bratrů."
Taraji P. Henson, která rovněž spolupracovala na snímku Hustle & Flow, si zahrála Camille, Jeremiahovu ženu. Ta se snaží udržet svého manžela na správné životní cestě. S blížící se návštěvou jeho sourozenců začíná být nervózní, ale nechce přetrhat jeho bratrská pouta.
Victora Sweeta, gangstera, který v Detroitu ovládá podsvětí, ztělesnil Chiwetel Ejiofor. Ejiofor se stal známým především díky rolím ve filmech Láska nebeská a Melinda a Melinda.
"Chiwetel je Brit, který hraje detroitského gangstera, pocházejícího ze Středozápadu, a ta role mu opravdu sedla," říká Singleton. "Sweet je hlavním zápornou postavou filmu. Pochází se stejného místa jako všichni čtyři bratři, znají se už velmi dlouho. A nyní se v souvislosti se smrtí Evelyn Mercer jejich cesty opět střetly."

Bratrská pouta

Singleton to v rámci příprav na natáčení nechtěl nijak přehánět s nacvičováním. "Chtěl, aby byl vztah mezi bratry přirozený," říká di Bonaventura. "Takže místo toho, aby s nimi zkoušel, nechal je společně trávit čas. Tím se jejich osobnosti určitým způsobem vybalancovaly. Byl to dobrý nápad. Je vidět, že jejich bojovnost, porozumění i vzájemná přízeň získaly přirozený šmrnc."
"Čím lépe jsme se znali, tím pohodlněji jsme se cítili a tím lépe se nám komunikovalo. Jakkoliv zvláštní byl fakt, že bychom se měli cítit jako bratři, možná byste i věřili, že jimi jsme," říká Wahlberg.
"Začalo se to opravdu podobat rodině - dělali jsme si ze sebe legraci. Mark se začal skutečně podobat našemu staršímu bratrovi a všichni jsme k němu vzhlíželi," říká Benjamin. "Pořád jsem blbnul s Tyresem, jako kdyby byl opravdu můj mladší bratr, a všichni jsme si dobírali Garretta, jako kdyby byl opravdu náš nejmladší sourozenec."
Jednou z věcí, které bratry ve filmu spojují, je hokej. Bobby je bývalý hokejista, který se nikdy neprobojoval mezi profesionály, ale hokej je stále jeho velkou láskou. Ve filmu je pro bratry hokej prostředkem k tomu, aby se po večeři na Díkuvzdání trochu odreagovali.
"Mark byl první, který roli přijal," říká di Bonaventura. "A také měl nejvíce času, aby se na ni připravil. Bere svou profesi velmi zodpovědně, takže v rámci příprav každý den dvě hodiny trénoval bruslení. Velmi tvrdě na sobě pracoval celé měsíce. Garrett na hokeji vyrostl, takže to pro něj bylo snadné. Tyrese je atletický typ a velmi rychle se dostal do formy. Andre, který je také skvělý sportovec, nikdy předtím hokej nehrál ani nebruslil, takže to pro něj bylo ze začátku trochu znepokojující."
"Když jsem zjistil, že mám hrát hokej, bylo mi jasné, že se to neobejde bez dabléra," vzpomíná Benjamin. "Týden před natáčením té scény se však na programu objevily každodenní lekce hokeje. Zpočátku jsem to nenáviděl, ale už třetí nebo čtvrtý den jsem se proháněl po ledě s nadšením. Nejsem Wayne Gretzky, ale určitě si ještě někdy zabruslit zajdu."
Přestože se Singletonovi představa natáčení uprostřed zimy zamlouvala, byla to při srovnání s jeho ostatními filmy, které se odehrávají většinou pod slunečným nebem v Miami nebo L.A., docela velká změna. "Čtyři bratři vypadají jinak než všechny ostatní filmy, které jsem natočil," říká režisér. "Filmy točím proto, abych zažil dobrodružství. V některých scénách zimu vlastně využívám jako určitou náhradní 'postavu'."
"Byli jsme na jezeru Simcoe, abychom natočili scénu, v níž se Jeremiah a Bobby postaví tváří v tvář mafiánskému bossovi Victoru Sweetovi," říká Singleton. "První den byl perfektní - jezero bylo rovnoměrně zamrzlé a pokrývala jej sněhová peřina."
Pak ale štáb vyděsila nenadálá věc: "Najednou se ozvalo praskání ledu," vzpomíná di Bonaventura. "Zrovna jsme balili, ale bylo to, jako kdyby tam někdo vystřelil z brokovnice. Nikdo nechtěl přiznat, že ho to vyděsilo k smrti."
"Led na jezeře byl silný tak půl metru," vzpomíná hlavní výtvarník Keith Brian Burns, který spolupracoval s Johnem Singletonem již na šestém filmu. "Během preprodukce jsme objeli docela hodně míst, ale jezero Simcoe leželo v oblasti severně od Toronta, kde se dříve ochlazuje. Chtěli jsme také nějaké místo, které budí dojem velké rozsáhlosti, a jezero Simcoe plnilo tento úkol skvěle - je široké přes 45 kilometrů a v zimě jej zahaluje širá sněhová pokrývka. Díky tomu je v této kritické scéně patrná jeho velikost."
"Suverénně nejnáročnější byl den, kdy jsme natáčeli tři scény pohřbu," vzpomíná Bonaventura. "Byla zima, foukal vítr a my jsme natáčeli na hřbitově, ležícím na vrcholku jednoho kopce v Torontu. Celou dobu jsme zoufale očekávali okamžik, kdy už budeme moci konečně odejít. To vneslo do scény pocit utrpení a bolesti, který jsme cítili i ve skutečnosti. Je vidět, jak hercům stoupá pára od úst a jak jsou ztuhlí."
Ve filmu možná hrají drsné hochy, ale mimo kameru se všichni shodli, že natáčení v exteriérech uprostřed zimy je velmi náročné. "Věděl jsem, že se ten film odehrává v zimě, ale neměl jsem představu, do čeho se řítíme," říká André Benjamin. "V některých scénách mi byla taková zima, že jsem nemohl pohnout ústy. Kdybych byl v zimním oblečení, tak by to bylo v pohodě, ale Jeremiah nosí jen laciné volné kalhoty, orvané rukavice a boty a tenkou bundu."
Tyrene Gibson, který vyrostl v Los Angeles, je zvyklý na teplé počasí, takže pro něj bylo natáčení v zimě značně útrpné. "Ano, potřebovali jsme docela dost jeleního loje," žertuje herec.
"Je to zábavný, dramatický a napínavý film… a máme v něm čtyři cool týpky, které bude chtít každý vidět," uzavírá Singleton

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kterého z bratrů máte nejradši?

Bobbyho
Angela
Jerryho
Jacka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama